Flere slektsforskere
I følge Aftenposten ønsker stadig flere nordmenn å finne slekt på nettet. Etter at kirkebøkene ble digitalisert og tilgjengeliggjort via Digitalarkivet, opplever nettstedet omtrent 650.000 søk i døgnet. Natterstid er det heller ikke stille, foruten de nordmenn som ikke legger seg utgjør norskamerikanere en stor brukergruppe natterstid.
Takket være de digitaliserte kildene, utgjør slektsforskere den største brukergruppen av Riksarkivets enorme ressursbank.
Les mer...
Skogn Historie XIII
13. bind av Skogns historie, som har fått tittelen Skogns historie; Husmannsplasser i Levanger og Frol, er nå ferdigstilt. Boken beskriver 419 husmannsplasser, fordelt på 63 gårdsnummer.
Innsamlingsarbeide har pågått i 30 år og vært ledet av Leif Kjønstad. Med seg på laget har han hatt Jon Steinar Munkeby, Jacob Aune, Ottar Røssing, Tore A. Berg, Bjørn Olav Nygård, Harald Granaune, Einar Hojem, Annar Stubbe og Per Anker Johansen. Sistnevnte har også hatt en redaktørfunksjon.
Her finner du flere bygdebøker fra Nord-Trøndelag
Les mer...
Soga om Flåm bind 2 B
Svein Indrelid har ferdigstilt nok en bygdebok fra Aurland i Sogn og Fjordane. Boken tar for seg gårdene Dalsbotn, Tunshelle, Kårdal, Melhus, Berekvam, Vidme og Brekke og stasjonsstadene Myrdal og Upsete, i Flåm.
Her finner du flere bydgebøker fra Sogn og Fjordane
Les mer...
Forventede bygdebøker i 2010
Hvert eneste år lanseres det bygdebøker og 2010 er ikke noe unntak. Slekt1 har foreløpig merket seg 7 bygdebøker som er ventet utgitt i 2010, men etter all sannsynlighet er det flere. Kjenner du til en bygdebok som ikke er nevnt her, før den gjerne til i kommentarfeltet under.
Les mer...
DIS-Norge truer "gratisprinsippet"
I lengre tid har privatpersoner digitalisert diverse arkivmateriale og lagt det ut, helt gratis, på nettet. Dette uselvisk til glede for andre som prøver å bygge slektstreet, så godt de kan. Det er nok spesielt to ildsjeler som har utmerket seg her; Lars Ove Wangensteen og Kari Thingvold.
Flere medlemmer av DIS har raskt vært ute og kritisert private som har startet opp egne ressurser for slektsforskere "som med fordel kunne vært drevet av DIS-Norge".
Les mer...