Nå kan du søke etter biler og bileiere fra Møre i 1957

Nylig ble mer enn 10.000 biler og deres eiere fra Møre i 1957 lagt til i tjenesten Finn slekt, her på slekt1.com.

--Annonse--

Samlingen over biler og bileiere fra Møre i 1957 inneholder informasjon som, registreringsnummer, eierens navn og evt. tittel/yrke, boligadresse/sted, formålet med bilen (privatbil, varebil, drosje, etc.), samt av hvilket merke/fabrikk bilen var.

I 1957 hadde biler vært gjenstand for rasjonering i 9 år og det var fortsatt to år igjen til at nordmenn fritt kunne kjøpe biler. I 1959 opphørte nemlig rasjoneringen av biler i Norge etter andre verdenskrig.

Å eie bil i Norge på 1950-tallet var ganske annerledes enn det er i dag. Det var langt færre biler på veiene og veiene var langt mindre utviklet enn hva som er tilfellet i dag.

I dag gjør de færreste noen reparasjoner eller vedlikehold med egne biler, kanskje utover å vaske bilen og skifte dekk. På 1950-tallet krevde bilene langt mer vedlikehold og det var vanlig at bileiere utførte eget vedlikehold og reparasjoner.

De ulike formene for bilbøkene/registre som ble skrevet fra rundt år 1920 og i noen tiår, gir slektsforskere litt krydder til slektshistorien. De kan ikke direkte brukes til å spore slekten bakover, men kan være med på å bekrefte en persons tilknyting til et sted.

Bilbøkene er en artig måte å følge de slektninger som hadde bil på en litt annerledes måte. Her får man som regel oppgitt bosted, type bil og hva den ble brukt til.

I tillegg til å fortelle mer om privatpersoner er bilboka også et unikt innblikk i hvilke virksomheter (som eide biler) som eksisterte rundt omkring i Norge før og etter andre verdenskrig.

Gjør et søk i samlingen Hvem eier bilen? Møre 1957. Det er gratis å søke, men for tilgang til informasjon som bosted, fabrikk, hva bilen ble brukt til og hvor den var registrert, må du ha et abonnement her på Slekt1. Ved å tegne abonnement støtter du driften og videreutviklingen av Slekt1.


Bildet over viser Molde en gang på 1950-tallet, man kan se flere biler i gatene og til venstre står en Opel som i 1957 tilhørte Per Rorstad.