Bygland får nye bygdebøker etter 13 år

Etter 13 års ventetid kan Bygland i Setesdal få to nye bygdebøker i løpet av 2025. bygdebokforfatter Johnny Østreim opplyser til avisen Setesdølen at både bind 8 og bind 9 i bokserien Bygland Gard og Ætt er planlagt for utgivelse i år.

--Annonse--

Den omfattende bokserien dokumenterer slekter og gårdsbruk i Bygland kommune og har vært et viktig historisk verk for både lokalbefolkningen og slektsforskere. Det foreløpig siste bindet i serien kom ut i 2012, og mange har ventet på de videre utgivelsene.

Østreim forteller videre at planen er å fullføre hele serien innen 2026, med utgivelsen av de to siste bindene. Dette vil markere slutten på et langvarig prosjekt som har samlet og formidlet lokalhistorie i flere tiår.

Bygdebøker har lenge vært en viktig kilde til lokalhistorie og slektsforskning i Norge. De dokumenterer gårds- og slektshistorie i ulike kommuner og gir et unikt innblikk i hvordan folk har levd og arbeidet gjennom tidene. Mange bygdebøker inneholder også kulturhistoriske skildringer, gamle kart og bilder som gir et rikt bilde av fortiden.

Se bygdebøker fra Bygland

Se flere bygdebøker fra Agder