Et hus kan romme mye historie både en egen og andres. Hvem har bodd i huset ditt før deg? Når var det oldemor og oldefar bygde huset sitt?
Det er ikke enkelt å finne frem historien til et hus, men som med slektsforskning er det tålmodig detektiv-arbeid som skal til. Det trenger ikke være så vanskelig, dersom man kjenner til hvor man skal lete.
Tilgang til skannet byggesaksarkiv gjennom interaktivt kart
Ved å google “geoinnsyn” og dagens kommunenavn på det stedet hvor huset ligger, kan du finne frem til deler av byggesaksarkivet til kommunen. Mange kommuner jobber nå med å skanne inn byggesaksarkivet. Dette forenkler tilgangen til byggesøknader, tegninger, tillatelser og avslag.
Eksempler på kommuner som har skannet inn byggesaksarkivet er; Horten, Trondheim og Tønsberg
Kartløsningen ble påbegynt i 2012 og NRK Møre og Romsdal presenterte den tilbake i 2015.
Vel og merke gjelder dette ikke alle kommuner i hele landet. Dersom huset ligger i en kommune som har tatt i bruk dette verktøyet, kan du fra din egen PC lese deg gjennom de offentlige dokumentene som kommunen har om det aktuelle huset i sitt byggesaksarkiv.
Historiske kart fra Finn.no
Slekt1 har tidligere skrevet om Finn.no som har koblet historiske kart oppå dagens kart i sin karttjeneste.
Les også: Så enkelt får du tilgang til historiske kart
Ved å zoome deg inn på det aktuelle stedet vil det dukke opp et menypunkt kalt “Historiske” på menylinjen. Her kan du velge hva slags historisk kart eller flyfoto du ønsker å se fra akkurat det stedet huset ligger.
Dette er en enkel og rask måte å se hvor gammelt huset, sånn omtrentlig er.
Løsningen egner seg desidert best på en større skjerm (nettbrett eller PC)
Bostedssøket til Digitalarkivet
Ved å skrive inn kommunenummer, gårdsnavn, gårdsnummer, bruksnummer, etc. kan du i Digitalarkivet søket opp de innførsler som er transkribert om stedet du leter etter. Du kan da få opp navn på de personene som bodde der på den tiden det aktuelle dokumentet ble nedtegnet.
Det kan være verdt å merke seg at om du skal søke på kommunenummer, så er det ikke sikkert at du kan skrive inn dagens kommunenummer. På Wikipedia finnes det en oversikt over nåværende og tidligere kommunenummer for tidligere og nåværende kommuner.
Nettbiblioteket
Ved å søke i Nettbiblioteket til Nasjonalbiblioteket kan du finne mye rart, også det som for eksempel har stått i lokalavisa (eller andre steder) om ditt hus. Det være seg salgsannonser eller hendelser som har funnet sted på din adresse.
Alt innhold er som kjent indeksert, det vil si gjort søkbart. Det kan imidlertid være lurt å søke på forskjellig måte. Storgata, Storveien, Storvn., etc. Det er mennesker som har skrevet og mennesker kan skrive feil.
I tillegg kan det være at gateadressen har skiftet navn opp gjennom årene. Et Google-søk på kommunenavn og «gatenavn» (Tønsberg gatenavn, Oslo gatenavn, Tromsø gatenavn, osv) kan gi deg informasjon om gaten het noe annet i gamle dager.
Adressebøker/telefonkataloger
Adressebøker og telefonkataloger inneholder både adresser og navn på de som bodde der, ihvertfall en av dem. Utfordringen kan være at de gjerne er systematisert etter navn og ikke etter adresse.
En del av disse er digitalisert i Nettbiblioteket og dermed også fullt søkbare. Andre er digitalisert av ildsjeler og kan finnes ved å google, på fylke eller (større) sted og adressebok. (Vestfold adressebok, Drammen adressebok, etc.)
Telefonkataloger er ikke like digitalisert, men mange bibliotek sitter på gamle telefonkataloger i sine samlinger. Gjør et søk i bibliotekets katalog på nettet eller spør ditt lokale folkebibliotek om de har noen liggende.
Vi kommer ikke utenom Google heller. Et søk på adressen i Google kan gi treff på tekst fra nettsider som mer eller mindre tilfeldig har informasjon om huset du leter etter.
Enten det er personnavn, slektsnavn eller steder og adresser, skader det aldri å gjøre et søk på Google.
Lykke til i jakten på historien til ditt hus.


