I “Fortegnelse over de i Norge indregistrerte motorvogner og motorcykler pr. 1. mai 1916” finner vi i tillegg til biler, 572 motorsykler med navn på eier og deres adresse. Sammen med bilene er disse nå også søkbare her på Slekt1.
Totalt inneholder samlingen de biler og motorsykler som var registrert i Norge per 1. mai 1916, totalt 2.113 kjøretøy.
Samlingen har vi for enkelhets skyld kalt Bilboka fra 1916, selv om den primært er basert på utgivelsen “Fortegnelse over de i Norge indregistrerte motorvogner og motorcykler pr. 1. mai 1916”
Gjør et søk i Bilboka fra 1916
Nå som inneholdet er manuelt skrevet av og lagt inn i databasen Finn Slekt her på Slekt1, er det de ulike oppføringen mer treffsikre ved søk enn i tradisjonelle OCR-behandlede digitaliseringer.
OCR (Optical Character Recognition eller optisk tegngjenkjenning) er et spesielt program som kan gjenkjenne bokstaver, tall og andre tegn i det innskannede dokumentet og lagre innholdet som tekst istedenfor som bilde.
At de ulike oppføringene i boka ligger i en database, gjør det dessuten lettere å få et overblikk over samtiden; Hvor mange motorsykler var for eksempel registrert i Bergen? Eller hvor mange drosjer kjørte rundt i Kristiania.
Søk i Norges bilbok 1935 (ukomplett)
Det er gratis å søke, men ønsker du mer informasjon enn bare navnet på bileieren må du ha et abonnement.
En oversikt over OCR-behandlede bilbøker, m.m. finner du i Wikipedia-artikkelen Bilboken for Norge. Har du tilgang på en trykt utgave av flere bilregistre, som ikke er digitalisert, vil vi svært gjerne høre fra deg. Ta kontakt på post@slekt1.com