For some years now, genealogy has been used as a method in murder investigations in other countries. Both Sweden and the USA have reported breakthroughs in murder investigations that have virtually come to a standstill after genealogy has been adopted as a method.
Knut Kristiansen ble oppdaget død i sin leilighet på Sandaker tirsdag ettermiddag 20. juli 1999. Undersøkelser viste ingen tegn på innbrudd eller ulovlig inntrenging i boligen hans. Basert på etterforskningen antar politiet at bare Knut Kristiansen og gjerningspersonen var tilstede ved drapet, og at Knut Kristiansen slapp vedkommende inn i leiligheten sin.
Hvem som drepte Kristiansen har vært et ubesvart spørsmål i godt over 20 år, men nå mener politiet de er sikre på hvem gjerningspersonen var.
Spisskompetanse fra Oslo universitetssykehus og Arkivverket har vært helt sentralt i den siste fasen av etteforskningen.
I praksis bidrar slektsforskning med å gi politiet en helt annen database over menneskers DNA enn hva de har tilgang til selv. Gjennom flere år har politiet bygget opp en egen base over mennesker og deres DNA, men utfordringen har hele tiden vært at politiets base er knyttet opp mot kjente kriminelle.
Read also: You can be tracked in the DNA databases of MyHeritage and Ancestry without even submitting a sample
Med en gang det dukker opp en ny morder, uten tidligere historikk, vil politiets eget DNA-register være av redusert betydning for etteforskningen.
Gjennom bruk av DNA-registre og koblinger mot såkalte familiesøk, kan politiet bli pekt i en retning som begrenser mulige gjerningspersoner betraktelig. Om det er dette som har blitt gjort i dette tilfellet kommer ikke frem i politiets nyhetsmelding.
Read also: Should the police be allowed to do family searches in their DNA registers?
Dersom en slektning av deg har sendt inn DNA-prøver av seg selv for å avdekke mer informasjon om seg selv og sin slekt, vil det være mulig for politiet å finne også deg ved hjelp av disse DNA-databasene.
Etterforskningen av drapet på Kristiansen har vært et pilotprosjekt etter mandat fra Riksadvokaten. Nå gjenstår det å se om det skal bli en del av politiets verktøykasse å bruke såkalte familiesøk, i jakten på ukjente gjerningspersoner.







