Following a successful pilot project in which an unsolved double murder in Linköping in 2004 was solved thanks to the use of genetic DNA and genealogical research, Swedish police now want to use the same method in more criminal cases.
-Det er sannsynligvis et av de kraftigere verktøyene vi kan tenke oss, sier Ricky Ansell ved Nationellt forensiskt centrum, NFC, i Linköping til SVT.
Arbeidsmetoden var ny for svensk politi, da de tok den i bruk i dobbeltdrapsaken. Metoden går ut på å sammenligne DNA-spor funnet på åstedet med DNA fra ikke-kriminelle DNA-register, slik som baser brukt av slektsforskere for å finne slekt.
Read also: What happens to your DNA when the company you sent it to is sold?
Slike ikke-kriminelle DNA-register inneholder en bredere del av befolkningen enn hva politiet allerede har i sine DNA-register over tidligere domfelte individer. I tillegg vil et treff på familiemedlemmers DNA kunne lede politiet i retning en gjerningsperson.
Selv om denne metoden høyst sannsynlig også kunne bidratt til en pågripelse av flere gjerningspersoner i Norge, er metoden foreløpig ikke tillatt her til lands.
Read also: Should the police be allowed to do family searches in their DNA registers?
Et av de etiske dilemmaene som stilles er hvordan metoden er sett i lys av personvernet. I Norge trengs det foreløpig en lovhjemmel
Selv om metoden har vært benyttet med gode resultater i både Sverige og USA, er den ikke en universal-nøkkel til funn av gjerningspersoner.
Flere kriterier må være oppfylt før metoden kan benyttes. Det må for det første være nok DNA å jobbe med fra åstedet. For at man skal få et gyldig resultat fra slektsforskningsdatabasene må det mer DNA-materiale til enn det som har vært vanlig å sikre fra gjerningssteder til nå.
I tillegg må slektsforskningsdatabasene være relevante for gjerningspersonens DNA. Slektsforskningsdatabasene har fortsatt en lang vei å gå før de er representative for majoriteten av verdens befolkning.
Frem til nå har det primært vært DNA å finne fra den vestlige delen av verden. Interessen for å sende inn sitt DNA for analyse, for gøy, er til nå mest utbredt i Europa og Nord-Amerika. Slektsforskningsdatabasene inneholder derfor primært DNA fra individer i disse områdene.
Read also: You can be tracked in the DNA databases of MyHeritage and Ancestry without even submitting a sample







